Sıkça sorulan sorular

E-Ticaret
Neden e-ticaret yapmalıyım?
Bilindiği gibi e-ticaret son 10 yılda gösterdiği gelişimle, internetin hayatın her alanında meydana getirdiği değişimi ticarette de tetiklemiştir. E-ticaretin pazar payında gerçekleştirdiği hızlı yükseliş, geleneksel satışın önüne geçmesi, alıcıların ve satıcıların 7/24 alışveriş ve iletişim içerisinde olabilmeleri E-Ticarete yönelim fikrini kaçınılmaz hale getirmiştir.
E-ticaret bana ne fayda sağlar?
İşletmenin internet üzerinden müşterilerine bilgi sunabileceği 7/24 açık bir şubesi oluşur. Elektronik ortamda saniyeler içinde veriler aktarıldığından zamandan tasarruf gerçekleşir. Müşteri için daha fazla ürün seçeneği sunulmaktadır. Sanal mağazanız maddi yükünüzü azalmasına yardımcı olur. Stok, maliyet bilgileri elektronik ortamda olduğu için tedarikçi firma stok yapmak durumunda kalmaz. Satıcı, stoğunda ne kadar ürünü olduğunu ve bu ürünlerden kaç tane sattığını bilir. Tedarikçi büyük bir ofise ihtiyaç duymadan internet üzerinden sanal alışveriş merkezini oluşturmasına olanak sağlar. İnternet gibi global bir ortamda kolay kolay dalgalanma olmayacağı için enflasyon nedeniyle zarar oluşmaz.
Nasıl kayıt olabilirim?
Web sitesinin sağ üst kısmında bulunann Üye Ol / Giriş Yap bağlantısı aracılığıyla ücretsiz üyelik başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.
Eskişehir E-ticaret Merkezi'nde ne tür hizmetler veriliyor?
Eskişehir E-Ticaret Merkezi’nde üyelerimiz için 7/24 ulaşabilecekleri e-ticaret danışmanları bulunmaktadır. Üyelerimizin hem geleneksel hem e-ticaret satışlarına fayda sağlayacak, alanında uzman kişiler tarafından hazırlanmış eğitimlerimiz mevcuttur. Ayrıca E-Ticaret faaliyetinde bulunmak isteyen fakat yeterli alt yapısı olmayan üyelerimize; ürün fotoğraflarının çekimi, firmaya özel logo tasarlanması, kurumsal kimlik çalışması yapılmaktadır.
Hizmetlerden faydalanmak için Eskişehir Ticaret Odası'na üye olmak zorunda mıyım?
Eskişehir E-Ticaret Merkezi tüm hizmetleri ve eğitimleri ile üyelerimize yönelik oluşturulmuş bir projedir.
Ürün fotoğraflarının çekimi ve logo tasarımı için ücret ödememize gerek var mı?
Hayır, Eskişehir Ticaret Odası üyeleri için fotoğraf çekimi ve logo tasarımı hizmetleri ücretsizdir.
Ürün fotoğrafı çekimlerinde ürün sayısı sınırlaması var mı?
Evet, ürünlerin türüne göre e-ticaret yapmaya yeter sayıda ürün fotoğrafı hazırlanacaktır.
E-ticaret danışmanlarına nasıl ulaşabilirim?
Eskişehir Ticaret Odası’nı ziyaret ederek veya iletişim numaralarını arayarak ulaşabilirsiniz. Bu sorunun içeriği eklenecektir.
Eskişehir E-Ticaret Merkezi projesinin geçerlilik süresi ne kadar?
Eskişehir E-Ticaret Merkezi, Eskişehir Ticaret Odası tarafından hazırlanmış, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından fonlanan bir projedir. Projenin süresi sınırlı olmakla birlikte, Eskişehir E-Ticaret Merkezi Eskişehir Ticaret Odası’nın bir birimi olarak hizmet vermeye devam edecektir.
Hesap ve tüm bilgilerimi silmek istiyorum nasıl yapabilirim?
Talebinizi içeren bir e-postayı Bu sorunun içeriği eklenecektir adresine yönlendirerek talepte bulunabilirsiniz.
Eğitimler
E-ticaret hakkında hangi konularda eğitim veriliyor?
Eskişehir E-Ticaret Merkezi projesine dahil olan üyelerimize pazarlama, dijital reklam, finans yönetimi, sosyal medya kullanımı, SEO optimizasyonu, içerik oluşturma, hedef kitle analizi, influencer marketing, siber güvenlik, doğru fiyatlandırma, lojistik, marka yönetimi, pazar yeri mağaza yönetimi eğitimleri verilmektedir.
Eğitim sonrası sertifika veriyor musunuz?
Evet, her eğitimin sonunda çevrimiçi sınav uygulanmaktadır. Konuları tamamladıktan sonra sınav otomatik olarak karşınıza çıkmaktadır. Sertifika sınavını başarıyla tamamlayan kişilere katılım sertifikası verilmektedir.
Sertifikanın geçerlilik süresi var mı?
Hayır, eğitim ve çevrimiçi sınavlar sonucu başarılı olan üyelerimizin sertifikalarının geçerlilik süresi yoktur.
Sertifikayı almak için bütün eğitim içeriklerini tamamlamak zorunda mıyım?
Evet, üyelerimizin e-ticaret hayatlarına yetkin bir şekilde başlamalarını hedeflediğimiz için tüm eğitim içeriklerinin tamamlanması gerekmektedir.
Eğitimi kimler alabilir?
Eskişehir Ticaret Odası üyesi olup e-ticaret yapmak isteyen tüm üyelerimiz eğitim ve hizmetlerimizden faydalanabilmektedirler.
Eğitimleri tekrar tekrar izleyebilir miyim?
Evet, tüm eğitimlerimizi programa dahil üyelerimiz istedikleri zaman sistemlerine giriş yaparak tekrar tekrar izleyebilirler.
E-ticaret eğitimi kaç saat?
Bu sorunun içeriği eklenecektir.
İstihdam
İşe alınacak personeller için eğitim programı var mı? Personel eğitimleri iş başlangıcı için yeterli düzeyde midir?
Eskişehir Ticaret Odası olarak İş-Kur ile gerçekleştirdiğimiz protokolde 3 ay boyunca maaş ve sigorta primleriniz İş-Kur tarafından desteklenir. 3 ayın sonunda istenirse İş-Kur desteği olmaksızın işveren ve personel tarafından gerçekleşecek bir sözleşme ile istihdam süresi uzatılabilir.