Proje Hakkında

E-Ticaret son 10 yılda gösterdiği gelişimle, internetin hayatın her alanında meydana getirdiği değişimi ticarette de tetiklemiştir. Özellikle Mart 2019’dan bu yana devam eden pandemi döneminde e-ticaretin cazibesi daha da artmıştır.
 
Ticaret Bakanlığının açıkladığı verilere göre 2020 yılının ilk altı ayında e-ticaret hacmi bir önceki yılın aynı dönemine göre %64 artış göstererek 91.7 milyar TL’ye yükselmiştir. Benzer bir şekilde sipariş adedi de aynı dönemde %52 artarak 850 milyon adede yükselmiştir.
 
Bu gidişat, e-ticaretin ticaretin sürdürülebilirliği konusunda oynayacağı rolü açıkça göstermektedir. Ancak, özellikle mobilya, dayanıklı tüketim ya da tekstil gibi sektörlerde, geleneksel ticaretten e-ticarete adaptasyon tüccar için son derece zordur.
 
Pazarlamadan, e-ticaret sitesi yönetimine; siber güvenlikten fotoğraf çekimine kadar her türlü süreci yönetmek, tüm bunlara ilişkin süreçleri öğrenmekle mümkün olabilir. Eskişehir E-Ticaret Merkezi bu kapsamda Eskişehir Ticaret Odası üyelerinin bilgi eksiklerini tamamlayacakları, ihtiyaç duydukları eğitim ve danışmanlık hizmetlerini alabilecekleri, aynı zamanda fotoğraf çekimi vb. konusunda teknik alt yapısından faydalanacakları ve e-ticaret süreçlerine ilişkin danışmanlık ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir e-ticaret merkezinin kurulmasını kapsamaktadır. Bu yolla, Eskişehir’de e-ticaretle ilgili teorik ve patik bilgiye ve nitelikli personele erişimin yaygınlaştırılmasıyla Eskişehirli işletmelerin ulusal rekabet gücünün arttırılması projenin genel amacı olarak belirlenmiştir.
 
Proje, gençlerin e-ticaret konusunda nitelik kazanmasına destek sağlayacak ve bu alanda girişimleri teşvik ederek ve iş bulmalarını kolaylaştırarak son derece önemli bir katkı sağlayacaktır. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansının (BEBKA) 2021 yılı Yenilik ve Verimlilik Mali Destek Programı kapsamında desteğe değer bulunan Eskişehir E-Ticaret Merkezi, Eskişehir Ticaret Odası bünyesinde faaliyet göstermektedir.